• Весь каталог
 • Ґрунтові теплові насоси для опалення
 • Повітряні теплові насоси
 • Реверсивні теплові насоси для опалення та охолодження
 • Водяні теплові насоси для опалення
 • Комплекти з тепловими насосами
 • Повітряно-ґрунтовий тепловий насос System Zero
 • Повітряні теплові насоси для ГВП
 • Додаткове обладнання, системи керування

Про тепловий насос, їх типи (види) і як це працює? Простими словами

Тепловий насос - джерело теплової енергії в системі автономного опалення, аналог газового або твердопаливного котла та інших теплоджерел опалювальних систем, або служить доповненням до них. Теплові насоси настільки продуктивні, що видають часом в 5-6 разів більше тепла, ніж якби використовували електрику.

Існує три основні види (типи) теплових насосів:

Повітряний тепловий насос

Використовує зовнішнє повітря. Логічно, що він має обмеження в роботі при сильних морозах. Якщо у вашій місцевості морози довше 7 днів поспіль не тримаються, і морози в принципі рідкісні в опалювальний сезон, то однозначно варто розглянути як варіант джерела опалення у вашій оселі - повітряний тепловий насос.

Тепловий насос геотермальний

Використовує тепло ґрунту в якості джерела теплової енергії і є відмінним варіантом для повноцінної системи опалення. Для такого варіанту характерно дороге обладнання і комплекс додаткових будівельно-монтажних робіт (буріння свердловин, облаштування колекторів та ін.). Якщо вирішите зупинити вибір на цьому виді теплових насосів - то перед його установкою необхідно врахувати деякі нюанси, зазначені нижче.

Під'їзд і робота спецтехніки для буріння свердловин

Важливо обговорити цей момент з представником підрядника, так як, бурова установка в процесі виконання робіт може завдати серйозної шкоди ландшафтному дизайну ділянки, і можуть знадобитися додаткові кошти на його відновлення.

Інженерні комунікації ділянки

Багато безвідповідальних підрядників часто ігнорують питання розташування комунікацій на ділянці, тому варто заздалегідь його узгодити, щоб не пошкодити їх в процесі буріння і прокладки колекторів.

Лінії електропередачі

Вкажіть представнику підрядчика розташування кабельних трас і узгодьте місця для буріння.

Лінії водопостачання і каналізації

Необхідно точно знати їх розташування, так як в ситуації з тими-таки «сумнівними майстрами» - пролягаючий поруч з комунікаціями зонд не несе нічого доброго, і може стати причиною безлічі негативних наслідків, в наслідок помилок у розрахунках.


Тепловий насос гідротермальний

Використовує тепло з водойми на ділянці або поблизу неї. Головне - щоб вода не замерзала взимку. (Важливо розуміти, що насос не здатний заморозити джерело! Мова йде про зледеніння з природних причин). Якщо поруч є водойма середніх розмірів, то у вас є можливість опалювати будинок за рахунок тепла з нього, уникнувши необхідності в дорогому бурінні свердловин. При цьому варіанті буде потрібно провести додаткові інженерні розрахунки, але навіть з розрахунком, такий насос дешевше геотермального, при цьому, ні в чому йому не поступаючись щодо показників ефективності своєї роботи.


Довговічність і інші плюси

В середньому, якісний тепловий насос служить не менш 20-30 років. І всі ці 20-30 років він працює, не вимагаючи особливої уваги до себе. Встановили і працює, забезпечує вас теплом з року в рік. Вам лише необхідно вибрати комфортну температуру на зручному контролері (в якості котрого, доречі, може виступати навіть ваш телефон), та й навіть цей вибір можна автоматизувати.

Тепловий насос використовує відновлювані джерела енергії.

Принципи роботи теплового насоса

Незалежність від того, які бувають теплові насоси, принцип дії у всіх аналогічний, а саме ТН бере тепло в більш холодних об'єктах, і віддає більше теплим. Що це за магія?

Якщо звичайні насоси переносять воду з більш низької точки в більш високу, то тепловий насос дозволяє переносити тепло - від більш холодного об'єкту до теплішого. Як і в ситуації зі звичайним насосом, потрібне джерело робочої енергії - електроенергія.

Ефективність теплових насосів обумовлюється коефіцієнтом перетворення теплоти - співвідношеннм виробленої теплоти до виконаної роботи. Не плутайте з ККД (коефіцієнтом корисної дії), це абсолютно різні поняття.

Для здійснення генерації тепла, теплові насоси можуть використовувати різні способи. Самий часто використовуваний спосіб пароконденсатний. Принцип дії якого грунтується на циклі випаровування і конденсації хладогена, згідно з яким при підвищенні тиску температура діє аналогічно (підвищується). У теплових насосах такого типу робоча енергія витрачається для стиснення хладогена, а при конденсації він віддає тепло. Потім йде розширення, хладоген випаровується і забирає тепло з зовнішнього середовища, а потім цикл повторюється.

І так далі. Головне -ТН може отримувати тепло з не надто теплого середовища і направляти його в більш тепле. В цьому і полягає вся наука «магії» теплового насоса.

У цєї чудової магії знаходиться безліч способів використання, починаючи з холодильника або кондиціонера. А можна реалізувати систему опалення для будинку, де використовується тепло з грунту (на певній глибині температура завжди приблизно однакова +10, і ці +10 обігріють житлові кімнати до бажаних +22), або з грунтових вод, і як варіант - навіть з повітря. А адже в жарку пору ТН може ще і охолоджувати - і тоді, завдяки цим +10 під землею ми зможемо знизити температуру в будинку до тих же +22.

ТН не завжди гідний суперник звичним варіантам систем опалення. Найреспектабельніші схеми з тепловими насосами поширені в системах централізованого теплопостачання - при наявності «паразитного тепла». Помилка не використовувати тепловий насос, щоб утилізувати тепло в промисловості, де воно часто не тільки не використовується, а й приносить дискомфорт або навіть шкоду в процесі виробництва, оскільки ж можна було б організувати систему гарячого водопостачання, або ж направити це тепло на опалення, замість смирення з цими рудементами ідустріального побуту.

Циркуляційні системи з по-кімнатними системами розподілу теплової енергії дозволяють реалізувати індивідуальний клімат-контроль в кожній кімнаті, все це з тим-самим коефіцієнтом ефективності, який на багато краще, ніж у звичайного кондиціонування. І якщо адаптувати системи з ТН до місцевих умов та вдосконалити тими або іншими інженерними рішеннями (наприклад, пристосувати переробляти зайве виробниче тепло) - то рішення можуть вийти дуже і дуже вдалі.

І все-таки головне, що ви повинні знати про теплові насоси

Для правильної роботи просто необхідна допомога знаючого інженера, а краще навіть команди інженерів.

Що поганого? якщо попадеться горе-інженер:

 • ТН буде не ефективним;
 • Переплатите за систему;
 • ТН взагалі може не працювати;
 • ТН зламається після коротких термінів експлуатації;
 • ТН писатиме про дивні помилки і постійно змінюватиме режими роботи;
 • Система опалення не зможе коректно працювати разом з тепловим насосом.

Не варто недооцінювати той пласт знань, який потрібно мати і вміти використовувати, для того що б створити ефективну систему. Як мінімум потрібно:

 • Повне розуміння обладнання, і фізичних процесів за рахунок яких воно працює;
 • Передбачити і коректно розрахувати всі ризики (промерзання землі; оцінка сталості водних ресурсів свердловин та інше);
 • Вміти зробити грамотний фінансовий розрахунок.