Однією з основних переваг теплового насоса можна назвати універсальність, адже їх можна використовувати не тільки на обігрів, а й на охолодження.
Які існують способи охолодження за допомогою теплового насоса?
Охолодження (кондиціонування) здійснюється одним із двох способів:
- Пасивний спосіб;
- Активний спосіб.
Способи різняться між собою принципами дії, витратами електроенергії та ефективністю. Тому на кожен варто звернути свою увагу і про кожен варто говорити окремо.
Пасивне охолодження
Більш економічний варіант в плані витрати електроенергії, що і є основним плюсом такого способу охолодження. Однак, використовувати даний метод можна тільки при використанні відповідного теплового насоса, тобто такого, де джерелом холоду є вода або грунт. Так само потрібне використання додаткового обладнання:
- клапан трьох-ходовий;
- теплообмінник пластинчастий;
- циркуляційні насоси.
Саме охолодження, при використанні даного способу, здійснюється наступним чином:

- Охолодження відбувається за допомогою джерела холоду (грунт, грунтові води) без використання компресора основного насоса і здійснюється за рахунок циркуляції рідини через спеціальний теплообмінник;
- Система охолодження приміщень працює з тим же теплоносієм що і при опаленні. Відмінність полягає в тому, що при охолодженні теплоносій подається не в тепловий насос, а на спеціальний теплообмінник (d), про який писалося вище.
Активне охолодження
Даний спосіб під силу всім типам теплового насоса з реверсивним режимом. Основне обладнання починає працювати в необхідному режимі, тобто перемикається з режиму вироблення тепла на режим вироблення холоду, або навпаки, з режиму вироблення холоду на вироблення тепла (здійснює реверсивний перехід). Важливо, що необхідно враховувати збільшення споживання електроенергії за рахунок роботи компресора, в порівнянні з пасивним охолодженням.
Як підібрати необхідну модель для охолодження?
При виборі пристрою, в першу чергу необхідно вибрати спосіб кондиціонування і тільки потім купувати все необхідне для його установки.
Важливо щоб все було виконано якісно, а система функціонувала максимально ефективно? Тоді краще розраховувати на допомогу професіоналів. Компетентні фахівці підкажуть вам схему кондиціонування і допоможуть підібрати необхідне обладнання. Підкажуть, де економія доречна, а де скоріше на шкодить.
Не думайте, що консультація, як і список додаткового обладнання - це способи вам щось продати. Все впирається в факти і розрахунок.
Способи розподілу холоду
Коли мова йде про встановлення теплового насоса з режимом роботи на охолодження - необхідно продумати систему розподілу холоду. Для охолодження приміщень можуть використовуватися різні системи.
Безшумне охолодження реалізовується через системи прихованих в стінах чи стелях труб з холодоносієм. Але важливо врахувати, що погано підібраний режим роботи може викликати утворення конденсату на цих поверхнях.
У порівнянні з поверхневим охолодженням (нагріванням) - використання конвекторів (або-ж фанкойлів) пов'язано з додатковим шумом, однак використання цих елементів дозволяє вирішувати проблеми вашого мікроклімату як взимку, так і влітку, за рахунок забезпечення опалення та кондиціонування. Використовуючи більш гучні системи фанкойлів (конвекторів) можна так само і обігріти, і охолодити кімнати будинку, але вже з швидше відчутним ефектом ніж з безшумними версіями.
Класифікують два основні варіанти виконання систем розподілу холоду в житло:
- Активні системи.
- Пасивні системи.
З активних систем варто відзначити фанкойли. Ці пристрої укомплектовані додатковим малошумним куллером, що допомагає в більш рівномірному розподілі холоду або тепла по приміщенню, а також має в наявності відведення конденсату.
Фанкойли успішно здійснюють як охолодження, так і нагрів, тому можуть грати роль як основних, так і допоміжних приладів розподілу енергії в будинку.
Пасивний розподіл холоду здійснюється завдяки установці так званих «холодних стін і стель». Ці системи потребують достатньої площі поверхонь для досягнення достатньої холодопродуктивності.
Потужність холодних стель доходить до 45 Вт / м². Головним мінусом таких систем є ризик виникнення скупчення конденсату, в зв'язку з чим, автоматика холодних стін / стель повинна бути укомплектована датчиком вологості для визначення точки роси. Зазвичай, в літні місяці відносна вологість повітря не висока, і відповідно, температура поверхні в приміщенні не повинна бути нижче 18-19 град.
Окремо хотілося-б відзначити променеве охолодження
Якщо вікна житла виходять на сонячну сторону, то вам однозначно знайома проблема зайвого нагріву приміщення і необхідність створення комфортного клімату в будинку.
Променеве охолодження за допомогою «холодних підлог» або «холодних стін» дозволяє купірувати проблему зайвої інсоляції, і, як наслідок, нагрівання поверхні в приміщеннях.
Плюси променевого охолодження тепловим насосом:
- економія на установці кондиціонерів порядку 2000-3000 дол. США для звичайного будинку;
- абсолютно безшумна робота теплового насоса;
- променеве охолодження не сушить повітря;
- відсутність внутрішніх та зовнішніх блоків, які потрібно вписувати в дизайн приміщень;
- відсутність протягів і пилу;
- влітку система прогріває грунт і підвищується СОР роботи теплового насоса в опалювальний період (в середньому, на 3-4 градуси).
Мінуси променевого охолодження тепловим насосом:
- при різкому підвищенні вологості в приміщенні (при дощі, тумані ...), необхідно мати систему контролю вологості, наприклад осушувач повітря;
- під час контакту з холодною підлоою відзначається певний дискомфорт. Але це досить спірно, так-як проблема легко усувається підбором необхідного теплового режиму обладнання.
Системи холодопередачі
Переваги охолодження тепловим насосом:
- великий коефіцієнт перетворення енергії (EER більше п'яти) гарантує дуже економне енергоспоживання;
- універсальність теплового насоса - забезпечення опалення, охолодження та ГВП;
- екологічно чистий спосіб охолодження;
- сучасний дизайн;
- інтелектуальне управління, що забезпечує енергоефективність;
- не потрібні радіатори і кондиціонери - фанкойли забезпечують і тепло, і холод;
- можливість зручного розміщення обладнання, вимагає меншої кількості місця при переважаючій кількості функцій.