• Весь каталог
  • Ґрунтові теплові насоси для опалення
  • Повітряні теплові насоси
  • Реверсивні теплові насоси для опалення та охолодження
  • Водяні теплові насоси для опалення
  • Повітряно-ґрунтовий тепловий насос System Zero
  • Додаткове обладнання, системи керування

Відновлювана енергія для життя і бізнесу: міфи і реальність

Сьогодні у всьому світі неухильно зростає інтерес до альтернативних джерел енергії та, відповідно, попит на них. В Європі практично 90% нових електростанцій, починаючи з 2016 року, працюють на поновлюваних джерелах. Частка відновлюваних джерел енергії в рамках глобальної системи виробництва електроенергії зросла майже на 1% в 2017 році, досягнувши 25%. Поновлювані джерела енергії на даний момент займають 1/3 частину в Європі, 1/4 в Китаї і 1/6 в Сполучених Штатах, Індії та Японії.Відновлювана енергія для життя і бізнесу: міфи і реальність

Таким чином, ми знаходимося в перехідному періоді між використанням викопної енергії і контрольованої відновлюваної енергії.

Стрімкий розвиток альтернативних джерел енергії, велика кількість невизначеності, домислів і помилкових суджень сприяють появі все нових міфів, які штовхають суспільство до оманливої уяви, і як результат - до неприйняття нових технологій.

Основна проблема, виникнення міфів - це неправильно розставлені пріоритети, відсутність знань у цій сфері та неприйняття новизни. Простіше відстоювати свою точку зору, ніж дізнаватися щось нове. Це проблема нашого соціуму: ми ніколи не дивимося на будь-яку інновацію як на спосіб заощадити. Люди хочуть отримувати вигоду без будь-яких початкових вкладень.

Я висвітлю п'ять основних міфів про відновлювальну енергію, щоб послідовно їх спростувати.

1. Енергія, що отримується з відновлюваних джерел енергії, коштує дорожче, ніж енергія з традиційних джерел тепла.

Якщо порівнювати вартість теплової енергії, яка виробляється в результаті роботи твердопаливних і газових котлів, і перенесення тепла за допомогою теплових насосів, то при сьогоднішніх тарифах на енергоносії, переможцем стає тепловий насос.

На об'єктах з міською тепломережою реальний термін окупності теплових насосів становить близько 2-4 років. Якщо говорити про газ, то в разі, коли тепловий насос працює тільки на опалення і на гарячу воду, середня окупність становить близько 5-7 років, в залежності від початкових інвестицій. Якщо розглядати варіант того, що в системі має бути присутнім ще й охолодження приміщення, то окупність складе від 3 до 5 років, в залежності від масштабу.

Чим менше потужність теплового насоса, тим більше термін окупності, і навпаки. Тому в даному випадку теплова енергія значно дешевша. Ще один плюс теплового насоса - це можливість дистанційного управління, тобто немає необхідності в обслуговуванні, а в разі використання твердотопа потрібен постійний догляд, що призведе до додаткових витрат.

2. Перехід на відновлювальні джерела енергії не варто витрат на їх встановлення.

Якщо говорити саме про перехід як про реконструкцію існуючих систем з впровадженням відновлювальних джерел енергії, тоді, дійсно, розмір інвестиції при реконструкції буде меншим, ніж первісне встановлення.

Наприклад, це може бути повітряно-тепловий насос, який просто необхідно додати в систему і зробити мінімальне переобладнання, тобто фактично це сам блок теплового насоса і трохи запірно-регулюючої арматури.

У випадку первісного встановлення - це може бути ґрунтовий тепловий насос, тоді інвестиції будуть більше, ніж у реконструкції, але і потенціал буде більший. При першій установці ми забезпечуємо опалення, гарячу воду, охолодження, у нас це буде єдиним джерелом тепла, і додаємо на резерв електрокотел, відповідно початкові інвестиції на проектовану систему і експлуатаційні витрати великі. Таким чином, якщо після цього поставити тепловий насос, щоб згодом заощадити, то все разом, звичайно, вийде дорожче, ніж первісна установка.

Якщо об'єкт новий, важливо відразу передбачити всі моменти, тому що потім буде дорожче.

3. Відновлювальні джерела енергії не можуть забезпечити надійну потужність базового навантаження.

Це застарілий міф. Тому що, як і в будь-який інженерії, в будь-якій системі генерації тепла насамперед важливий розумний технічний розрахунок. У нас, при підборі теплових насосів, що не важливо, це ґрунтовій, повітряний або водяний, завжди присутній грамотний технічний розрахунок - розробка робочого проекту.

Ми визначаємо розрахункові показники для підбору теплового насоса, а потім, виходячи з цього, підбираємо потужність і параметри теплових насосів, щоб вони забезпечували будинок теплом і гарячою водою.

 Бувають ситуації, коли може пропасти електроенергія, в такому випадку тепловий насос працювати не буде. Але такі моменти попереджаються тим, що система обладнана системою безперебійного джерела електрики (генератор, акумулятори - накопичувач електроенергії), а також за рахунок буферних акумулюючих ємностей, бойлера гарячої води, в яких є запас теплого теплоносія, що дозволить будинку швидко не охолонути. Також є теплова інерційність будівлі, при якій, в залежності від якості теплоізоляційних матеріалів, будівля зберігає тепло тривалий час.

З повітряним насосом трохи по-іншому: він при великій мінусовій температурі дійсно перетворюється майже в електрокотел, з коефіцієнтом перетворення тепла близько 2. Спожив 1 кВт електрики - віддав близько 2 кВт тепла в систему опалення. Тому при температурі -10-15 ℃, в залежності від виробника теплового насоса, краще включати в роботу резервне джерело тепла - газовий або твердопаливний котел.

З огляду на нашу кліматичну зону, у нас таких днів, коли тепловий насос буде працювати на мінімальних коефіцієнтах ефективності, в цілому близько 2 тижнів за всю зиму. Взимку при середній температурі зовнішнього повітря -2 + 5 ℃ повітряні теплові насоси працюють добре. Тому потрібно просто комбінувати їх з іншим джерелом тепла. Якщо це ґрунтові і водяні теплові насоси - вони можуть покрити 100% від всіх потреб в теплі будівлі.

4. Відновлювана енергія шкідлива для навколишнього середовища.

Ключові фактори, які раніше створювали негативний імідж повітряним тепловим насосам - це їх шум і те, що вони промерзали, вода в піддоні могла замерзнути, через що ламалися вентилятори. На даний момент всі ці моменти вже передбачені і враховані в конструкції теплових насосів, повітряні теплові насоси надійно захищені.

Щодо шуму: раніше така проблема спостерігалася, тому що це були кондиціонери, масштабовані до розмірів теплових насосів. На сьогоднішній день цей недолік усунуто. Рівень шуму повітряно-теплових насосів зараз досягає рівня шуму холодильника: від 20 дБ до 40 дБ.

Раніш цьому моменту не надавали належного значення, акцентуючись більше на ефективності роботи, але коли виробники зрозуміли, що це заважає експлуатувати теплові насоси, то відразу внесли зміни: поміняли компресор, поставили інші вентилятори, корпуси з інших матеріалів - це те, що стосується повітряних насосів .

У ґрунтових ж абсолютно немає ніяких викидів, адже це просте обладнання з електричним приводом, у них немає димоходів, ніяких процесів спалювання, вони максимально безпечні. Їх можливо встановлювати в квартирі, де завгодно, і це величезний плюс.

Найпоширеніший первинний контур для ґрунтових теплових насосів - це ґрунтовий контур (вертикальні свердловини), і багатьох турбує питання: «Що, якщо земля замерзне і нічого рости не буде?»

Справедливості заради, потрібно визначити, що це можливо в тому випадку, якщо дану роботу виконують некомпетентні фахівці, які не розуміють технології облаштування геотермального поля для теплових насосів. При невірній установці є ризик заморозки всієї ділянки землі, відповідно, нічого рости дійсно не буде.

Є нормативи, які передбачають такі моменти - укладання труб - теплообмінників на глибині нижче температури промерзання землі, наявність розгортки по геології. Перш ніж рекомендувати грантовий насос, ми проводимо аналіз місцевості.

 Але навіть при грамотному розрахунку, в процесі ми дійсно відбираємо взимку низько потенційне тепло у ґрунті, він охолоджується і якщо тепловий насос підібраний невірно, то він дійсно може заморозити землю. Також тепловий насос влітку може працювати на охолодження. Таким чином ми охолоджуємо будинок, а тепло, яке забираємо з дому, віддаємо в ґрунт, тим самим прогріваючи його і акумулюючи низько-потенційне для використання в опалювальний період, тобто у нас відбувається постійний цикл відбору і "закачування" тепла в землю. При цьому, за рахунок укладання зондів магістральних трубопроводів на великій глибині, ґрунт залишається плідним, в якому може рости все, що завгодно, крім рослин, у яких дуже глибока коренева система.

5. Виробництво теплових насосів тягне за собою більше викидів, ніж можна заощадити протягом терміну експлуатації.

Фактично, тепловий насос являє собою кілька теплообмінників компресор-випарник і кілька циркуляційних насосів - це готові вироби, які не виробляються спеціально під тепловий насос.

За допомогою теплових насосів для нагріву гарячої води в Україні ми економимо гроші. Але фактично теплові насоси призначені не тільки для економії грошей, але і для економії природних ресурсів. Відбираючи тепло у природи і повертаючи його назад, при цьому обігріваючи наші приміщення, тепловий насос покликаний не виробляти тепло, а переносити його. Таким чином, у нас мінімальні витрати по експлуатації, ми не спалюємо ліси і природний газ, відповідно, у нас немає викидів в навколишнє середовище.

 Скільки йде витрат на електроенергію, працевитрат для виробництва теплових насосів? Фактично, цикл вироблення електроенергії в Європейському Союзі, яка послужить джерелом для виробництва нових теплових насосів, початково є енергозберігаючою (СОЛНЕ, вітер, хвилі).